سه‌شنبه, 4 تیر 1398
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
شهروندخبرنگار
سد عباس آباد - بهشهر
سد میجران - رامسر
سد البرز-سوادکوه شمالی
سد گلورد - نکا
سد شهیدرجایی - ساری

 

موسوی معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران:

 

برای سازگاری با کم آبی راهی به جز کشت های جایگزین کم آب طلب نداریم.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران: آقای مهندس سیدجمال موسوی معاون بهره برداری آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به کاهش روند بارش و رواناب در طی ده سال اخیر بر سازگاری با کم آبی تاکید کرد و گفت: با توجه به عمده مصرف آب در بخش کشاورزی راهی جز انجام کشت های جایگزین کم آب طلب در استان نداریم.  

 

موسوی با اشاره به اینکه امسال حدود 15 درصد کاهش بارندگی و 45 درصد کاهش رواناب در رودخانه هایمان داریم و این امر سبب شده است تا ذخیره آب در تاسیسات ما به ویژه سدها به حدود 50 درصد مدت مشابه سال قبل برسد؛ تصریح کرد: این امر مدیریت آب را در استان بسیار دشوار کرده است و استان باتوجه به شرایط موجود تصمیماتی از جمله انجام کشت جایگزین کم آب طلب و عدم ممنوعیت کشت مجدد شالی را به ذینفعان و بهره برداران ابلاغ و در این زمینه بطور گسترده اطلاع رسانی نمود.

معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران افزود: کاهش آب های سطحی موجب شد تا مردم برای تامین آب کشاورزی رویکرد بیشتری به آب زیرزمینی داشته باشند که در این زمینه به مصرف کنندگان هشدار می دهیم در برداشت آب زیرزمینی با محدودیت مواجه هستیم که در صورت اضافه برداشت از این مخازن با چالش جدی از جمله پیشروی آب شور مواجه خواهیم شد.

ایشان در پایان همراهی و مشارکت بهره برداران در مدیریت منابع آب به ویژه مدیریت مصرف را مهم برشمرد و گفت: همکاری ذینفعان می تواند میزان خسارت ناشی از کم آبی و خشکسالی را تقلیل و دشواری های مربوطه به تقسیم و توزیع آب را تسهیل نماید.

منبع خبر: