چهارشنبه, 2 خرداد 1397


تماس با ما

ساری کیلومتر 3 جاده ساری - قائمشهر
کد پستی: 4815898643
تلفن : 4 ـ 01133347801
فاکس : 01133347800

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :11
بیشترین بازدید همزمان:100
بازدید امروز :628
بازدید دیروز :1300
کل بازدید :1598915
میانگین بازدید :1346
آخرین به روزرسانی:1397/03/02 13:11:25

 

حمام ها

 

حمام وزیری

حمام وزیری ساری واقع در محله انبار نو، از جمله بناهای متعلق به اواخر دورة قاجاریه است. با توجه به زیربنای محدود آن، تقریباً 200 مترمربع، دارای بیشترین عناصر موجود در یک حمام سنتی مانند سربینه، دهلیز، ورودی گرم خانه، خزینة آب گرم و سرد، سرویس‌های مربوطه و سایر فضاهای لازم است.

مصالح به کار رفته در این حمام عموماً آجرهای مربع شکل و ملات ساروج و شفته آهک است. پوشش سقف گنبدی و چرخش هوا توسط روزنه‌هایی که روی این بناها تعبیه شده، صورت می‌گرفت. نور مورد نیاز داخل حمام نیز از طریق همین نورگیرها تأمین می‌شد. سر بنیه حمام به صورت هشتی است با حوض در میان آن که آب مورد نیاز را با استفاده از تنبوشه‌های سفالی به آن انتقال می‌دادند.

هم اکنون میراث فرهنگی مازندران در حال مرمت و بازپیرایی این حمام است.

حمام میرزا یوسف

این حمام در محله سرحمام بار فروش بابل واقع و دارای سربینه و رخت کن بزرگی است. پلان سربینه هشت ضلعی است و چهار  صفه در چهار ضلع بزرگ و چهار صفه در اضلاع کوچک‌تر تعبیه شده است. دهانه صفه‌ها به عرض 3 متر است که در سه طرف آنها سکویی به عرض یک متر وجود دارد. روشنایی مورد نیاز فضای داخلی حمام از طریق نورگیرهایی است که در قسمت فوقانی گنبد سربینه تعریف شده، تامین می‌شد. در پهلوی دو سردر قدیمی حمام دو کتیبه سنگی وجود داشته است که طبق مفاد ماده تاریخ یکی از کتیبه‌ها این حمام در سال 1216 هـ . ق  در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

صورت سه اشکوبه با سردابه‌ای در قسمت زیرین آن است. هر طبقه دارای یک شاه نشین (سه دری) و اتاقی در جهت شرقی آن است. نمای بنا آجری و بندکشی شده، درها و کتیبه‌های بالای آن در قاب‌های هلالی و مستطیل شکل و مزین به طرح ‌های اسلیمی، شمسه‌ای و ستاره‌ای با شیشه‌های رنگی است. پلکان ورودی بنا در غرب ساختمان قرار دارد.

دیوار حیاط در فواصل مختلف با طاق‌نماهایی به طرح‌ها گلدانی و ستارة هشت پر تزیین شده است. بام بنا سفال پوش و مصالح عمده آن سفال، چوب، آجر و گچ است.

در بدنه شرقی بنای قاجاری الحاقاتی از دوره پهلوی به چشم می‌خورد که متشکل از حیاطی چهارگوش و مجموعه بناهایی در طرفین حیاط است. در وسط حیاط حوچی چند ضلعی قرار دارد، دیوار دور حیاط در فواصل مختلف دارای طاق نماهای آجری است و در فاصله هر دو طاق نما نیم ستون‌های آجری تزیینی که از دیوار بیرون زده، کار شده است. در قسمت فوقانی طاق‌نماها یک باند تزیینی از ستونچه‌های چوبی خراطی شده، مشاهده می‌گردد.

عمارت دوره پهلوی که در جهت شرقی و غربی بنا شده، دو طبقه است و دسترسی به بنا از طریق دو رشته پلکان که در دو طرف ایوان شاه‌نشین قرار دارد، میسر می‌شود.

 بازدید:419
آخرین به روزرسانی: 1396/06/14

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا