دوشنبه, 27 دی 1395


تماس با ما

ساری کیلومتر 3 جاده ساری - قائمشهر
کد پستی: 4815898643
تلفن : 4 ـ 01133347801
فاکس : 01133347800

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :6
بیشترین بازدید همزمان:100
بازدید امروز :705
بازدید دیروز :706
کل بازدید :554711
میانگین بازدید :790
آخرین به روزرسانی:1395/10/27 11:29:06

پدافند غیرعامل و روش های بکارگیری آن در تاسیسات آبی


مقدمه

اهمیت و ضرورت های وجود پدافند غیرعامل را می توان در موارد زیر خلاصه کرد :

ـ عدم امکان پوشش کامل پدافندی مراکز حیاتی و حساس و مهم و مراکز جمعیتی کشور به علت وسعت سرزمینی و روند افزایشی آمار ساخت و احداث مراکز حیاتی و حساس جدید.

ـ صرفه جویی کلان اقتصادی و ارزی در حفظ تجهیزات و تسلیحات بسیار گران قیمت

ـ هزینه تهیه و خرید ، تأمین و پشتیبانی تسلیحات پدافند غیرعامل در صورت عدم رعایت اقدامات پدافند غیرعامل مضاعف می شود.

1 ـ اصول و روش های عمومی پدافند غیرعامل

روش های بیان شده در این بخش را می توان در مورد همه شریان های حیاتی از جمله تأسیسات آبی به کار گرفت .

1 ـ 1 ـ استحکامات

در بحث پدافند غیرعامل ، استحکامات به سازه های موقتی اطلاق می شود که با توجه به شرایط و وامکانات و میزان اهمیت و آسیب پذیری نقاط حیاتی و حساس در محل های مناسب و اطراف تأسیسات ایجاد می شوند تا مانع اصابت مستقیم موشک ، بمب یا ترکش این مهمات به تأسیسات و یا تجهیزات شده و اثرات ترکش و انفجار را بطور نسبی خنثی نمایند .

1ـ2ـ پوشش

ایجاد پوشش یک اقدام موقتی است که بابالا رفتن شدت تهدید و احتمال حمله هوایی موشکی انجام شده و تا زمانی که احتمال حمله وجود دارد ادامه می یابد با این عمل تأسیسات و تجهیزات یا مرکز فعالیت از دید خلبان یا حسگر نصب شده در سر بمب و موشک پنهان شده و هدف گیری و هدایت موشک و بمب های هدایت شونده میسر نشده و یا دقت آنها کاهش می یابد . پوشش می تواند توسط دود ، بخار آب ( غلیظ ) و ... انجام شود .

1ـ3ـ ایجاد سازه های امن و مقاوم سازی

طراحی و احداث تأسیسات حیاتی و حساس به گونه ای که بطور کلی در مقابل اصابت مستقیم بمب و موشک مقاوم باشند ، در بسیاری از موارد عملی نبوده و به صرفه و صلاح نیست .زیرا هزینه ایجاد و تأسیسات با چنین مشخصاتی ممکن است به مراتب بیش از کل تجهیزات مربوطه باشد .

در اکثر موارد صلاح بر این است که اجزا مستقل تأسیسات و تجهیزات که اصابت احتمالی بمب موشک موجب از کار افتادن تجهیزات و توقف فعالیت بخشی از مجموعه شده اما خسارت جانبی زیادی به بار نمی آورد .تنها در مقابل موج انفجار و ترکش بمب موشک محافظت شوند ولی بخش هایی از مجموعه که صدمه دیدن آنها موجب از کار افتادن کل سیستم و وقفه کامل یا نسبی در انجام فعالیت می شود ، با مقاومت کافی اصابت بمب ساخته شوند.

1ـ4ـ دسترسی ها

دسترسی ها به معنی راه ها و فضا های عبوری و ارتباطی است و در انواع و مقیاس های مختلف قابل طرح است .خطوط ارتباطی یک موضع به محیط بیرونی باید تابع ضوابطی باشد که خصوصیات تهدیدات منجر به اختلال در تردد و یا حذف تردد شود .

1ـ5ـ سیستم های ردیابی و اعلام خطر


بخشی از اقدامات پدافند غیر عامل و هوایی نظیر ایجاد پرده پوششی اقدامات درون سازمانی به منظور آماده نمودن محیط جهت ترک فعالیت پرسنل و ساکنان واحدهای مسکونی مستقر در مجاورت سدها و استفاده از جان پناه و پناهگاه ها و غیره اندکی قبل از وقوع حملات هوایی موشکی صورت می گیرد . بنابراین کلیه افراد باید در زمان به نحوی از وقوع این حملات مطلع شوند .

مهم ترین اقدام برقراری سیستم اعلام خطر در نقاط حیاتی و حساس با تشکیل یک مرکز اعلام خطر و گماردن یک نفر مسئول در هر زمان و استفاده از بلندگو ، آژیر و خطر و غیره است .

1ـ6ـ آموزش و فرهنگ سازی

مسئولین ، تصمیم گیرندگان و کلیه افرادی که به نحوی در سیاستگذاری تهیه اجرای طرح های پدافندی غیرعامل سهمی دارند ، لازم است متناسب با نیاز از آموزش های لازم برخوردار شوند .ارائه آموزش با تشکیل دوره های آموزشی مختلف ، در مراکز آموزش نظامی و غیر نظامی میسر است .

1ـ7ـ مکان یابی

انتخاب مطلوب و بهینه محل ساخت تأسیسات آبی که در ضمن رعایت نکات فنی و اجرایی تا حد امکان اصول پدافند غیرعامل را بتوان در آن لحاظ نمود .

1ـ8 ـ مانیتورینگ و مدیریت بحران

دو راهکار بسیار توانمند مانیتورینگ و مدیریت بحران در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ژاپن با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند ؛ این دو روش هم در زمان بحران پیش از وقوع بحران و هم در زمان بحران راهبردی و مؤثر هستند .


مانیتورینگ به معنای پایش دقیق شرایط موجود با استفاده از ابزارهای دقیق الکتریکی و مکانیکی است .این سیستم خصوصاً در تأسیسات آبی با به کارگیری ابزارهای دقیق نصب شده در محل های مناسب صورت می گیرد .مجهز نمودن نقاط مهم و حساس تأسیسات و زمین های اطراف آنها به این گونه سیستم های سنجش ، هم در زمان کارکرد عادی آنها و هم در زمان وقوع بحران ها امکان دفاع و حفاظت هرچه بیشتر و بهتر این نوع سازه های حیاتی را فراهم می آورد . مانیتورینگ همچنین قابلیت اطمینان ، امکان انجام پیش بینی های لازم و سرعت تبادل اطلاعات را افزایش می دهد که این امر در کلیه شرایط خصوصاً در شرایط اضطراری از اهمیت بسزایی برخوردار است .

شناخت و استفاده از راهکارها و دستورالعمل های مدون  مدیریت بحران ، آموزش آنها به مردم و نیز اجرای آزمایشی آنها با همکاری مردم در جامعه ، از جمله تکنیک های فوق العاده مؤثر در زمینه پدافند غیر عامل است که نقش حیاتی آنها در هنگام حملات نظامی و بلایای طبیعی آشکارا قابل مشاهده است .

1ـ 9 ـ شیوه های نوین نگهداری اطلاعات

در پایان باید توجه داشت که روش های دیگری نیز به عنوان پدافند غیرعامل مطرح است که کمتر شناخته شده است ؛ یکی از این روش ها ، استفاده از دستگاه های میکروفیلم است .میکروفیلم در مقایسهبا سایر روش های ضبط و نگهداری اطلاعات ( مکتوب یا دیجیتالی ) ، آسیب پذیر ی کمتری درمقابل حملات نظامی احتمالی خصوصاً بمب های الکترومغناطیس که در جنگ های اخیر مثل جنگ عراق مکرراً استفاده شده است و کلیه اطلاعاتی را که بطور دیجیتالی نگهداری می شوند از بین می برد ، داشته و پس از تهاجم نظامی ، راحت تر قابل بازیابی است . یکی از مهم ترین مواردی که باید در این دستگاه ها ضبط و نگهداری شود ، اطلاعات فنی مربوط به تجهیزات و سازه های حیاتی است تا بتوان در صورت تهاجم دشمن و آسیب این تجهیزات نسبت به ساخت مجدد و راه اندازی آنها اقدام کرد .

زیرا در هنگام تهاجم علیه کشورمان مطمئناً ایران تحت تحریم های شدید بین المللی قرارخواهد گرفت و تنها می توان به توان داخلی خودبرای رفع نیاز ها تکیه کرد .

2ـ روش های اختصاصی پدافند غیر عامل برای تأسیسات آبی

ایجاد فضای سبز محوطه ، مدفون سازی ، چند قلو سازی در مخازن ، متعدد بودن خطوط انتقال ، عمق کافی ، فاصله مناسب ، نصب شیر خط مناسب برای تخلیه اضطراری در خطوط انتقال ، سقف دار نمودن تأسیسات ، مدولار نمودن با فاصله زمین ، استحکام و اختفای اتاق کنترل در تصفیه خانه ها و ایجاد مسیر انحرافی اضطراری ، خطوط جایگزین آب و فاضلاب و زمینی نمودن کابل برق از جمله اقدامات لازم جهت پدافند غیر عامل در تأسیسات آب و فاضلاب هستند .

مکان یابی صحیح اولیه ، رعایت پراکندگی و آمایش دفاعی و سرزمینی ، احتراز از ساخت و احداث مجتمع عای بزرگ و حجیم ، مقاوم سازی و ایجاد سازه های امن از جمله اقدامات پیشگیرانه ای است که می بایست قبل از شروع ساخت و ساز مراکز حیاتی و طرح های ملی ، جزء جدایی ناپذیر و ضوابط الزام آور طرح های یاد شده قرار گیرد .

 بازدید:40
آخرین به روزرسانی: 1395/10/13

اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا