سه‌شنبه, 4 تیر 1398
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
شهروندخبرنگار
سد عباس آباد - بهشهر
سد میجران - رامسر
سد البرز-سوادکوه شمالی
سد گلورد - نکا
سد شهیدرجایی - ساری

 

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران از سرمایه گذاری حدود ۹۵۰ میلیارد تومانی در بخش زیرساخت های آب در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی آب منطقه ای مازندران: محمدابراهیم یخکشی ظهر یکشنبه بیستم خرداد ماه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی در استانداری مازندران اظهار کرد: اقتصاد مازندران آب پایه بوده و باید آب موجود مورد توجه ویژه قرار گیرد.  

 

وی با اعلام اینکه ما با کاهش ۵۰ درصدی منابع آب رودخانه‌ها مواجه هستیم، از کاهش ۱۵ درصدی بارش ها خبر داد و افزود: نوبت بندی آب، کشت جایگزین، مدیریت آب بندان ها و بیمه ها در راستای مقابله با کم آبی اجرایی شده است. وی یادآور شد: با بهسازی آب بندان ها، ظرفیت شان از ۳۵۰ میلیون مترمکعب به ۵۵۰ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

یخکشی با اشاره به اینکه درحال حاضر کاهش هدررفت آب های سطحی در کشاورزی و افزایش راندمان را دنبال می کنیم، از وجود ۱۵ هزار هکتار شبکه مدرن در استان خبر داد و گفت: ۴ شبکه آبرسانی در سطح ۱۷۰ هزار هکتار در دست اجراست.

وی با بیان اینکه ۹ درصد حجم آب های سطحی در سدهای استان ذخیره می شود، افزود: با اجرای ۴ طرح سد گلورد، هراز، تکمیلی البرز و سیستم چالوس، در تلاش هستیم مهار آب های سطحی را به ۳۲ درصد برسانیم.

۱۰ سد در مازندران ساخته می شود.

همچنین در این نشست خبری مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه احداث ۱۰ سد در دست مطالعه است، از اجرای ۵ سد لاستیکی در استان خبر داد.

یخکشی با اعلام اینکه تنها دشت ممنوعه آب زیرمینی استان در شرق مازندران واقع شده است، گفت: طرح صیانت و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی را در دست اجرا داریم تا منابع جایگزین پیدا و پایداری آب های زیر زمینی بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد آب شرب استان از آب های زیرزمینی تامین می شود، توضیح داد: طرح جامع آب شرب استان در قالب ۹ مجتمع آبرسانی شهری و روستایی تهیه شد و در این راستا ۸۰ درصد روستاها تحت پوشش این طرح قرار دارند.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه یک هزار کیلومتر نقشه تعیین حریم و بستر رودخانه تهیه شد، ادامه داد: در راستای بهبود وضعیت زیست محیطی رودخانه ها، برداشت شن و ماسه را محدود و هم اکنون رودخانه ها در حال احیا هستند.

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران میزان اعتبار مورد نیاز برای اجرا و تکمیل طرح های در دست مطالعه و اجرا شرکت را ۵۰۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و تصریح کرد در تلاش هستیم علاوه بر اعتبارات عمومی از طریق فاینانس، مشارکت بخش خصوصی،مردم و ذینفعان منابع مورد نیاز را تامین کنیم.

یخکشی میزان سرمایه گذاری انجام شده در طی چهار سال گذشته را ۹۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود هم اکنون آب منطقه ای مازندران ۱۷۰ پروژه را با ۲۵۰ قرارداد در دست انجام دارد.

سد شهید رجایی ساری کم آب تر می شود

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران در پاسخ به سوالات تعدادی از خبرنگاران در مورد سد فینسک با اشاره به ابراز نگرانی مردم استان از احداث سد فینسک سمنان که یکی از سرشاخه های اصلی سد شهید رجایی ساری است، گفت: با اجرای سد فینسک، سد شهید رجایی با کاهش ۶ تا ۷ درصدی مواجه می شود.

یخکشی با اعلام اینکه در سالهای کم آبی، این تاثیر منفی بیشتر خواهد شد، اضافه کرد: نگرانی های موجود در این بخش را به وزارت نیرو انتقال دادیم تا تصمیم درستی اتخاذ شود.

منبع خبر: