سه‌شنبه, 30 بهمن 1397

 

 

بهره برداری از فاز اول طرح لایروبی، بازسازی و احیاء مخازن لپو آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران: آئین بهره برداری از فاز اول طرح لایروبی، بازسازی و احیاء مخازن لپو با حضور نماینده مردم شرق مازندران، مدیرعامل آب منطقه ای استان، فرماندار و جمعی از مدیران و نمایندگان دستگاه اجرایی و ذینفعان در نهمین روز از دهه فجر آغاز شد.  

 

در این آئین، آقای دکتر یخکشی با اشاره به اهمیت طرح های توسعه منابع آب در شرق مازندران بخصوص ارتقاء و بهبود شرایط زیست محیطی گفت: محدودیت منابع آبی در این مناطق به ویژه در سال های اخیر که با کاهش بارش و کاهش رواناب مواجه هستیم و از سویی شاهد افت آبخوان در منطقه بوده ایم که مشکلات عدیده ای را فراهم می کند، بازسازی و لایروبی اینگونه مخازن آبی آن هم در ساحل دریا موجب پیشروی آب شور به سمت ساحل می شود و زیستگاه مهمی برای پرندگان مهاجر خواهد بود و مشکلات آب زراعی کشاورزان را نیز مرتفع خواهد کرد.

دکتر یخکشی با بیان اینکه برای این پروژه در فاز اول رقمی در حدود یک میلیارد تومان هزینه شده تصریح کرد: با بازسازی و لایروبی یکی از مخازن، ظرفیت ذخیره آب به حجم 300 هزار متر مکعب افزایش یافت.

در این مراسم آقای دکتر شاعری نماینده مردم شرق مازندران بر مدیریت یکپارچه منابع آب تاکید کرد و گفت: گرچه در سال های اخیر اقدامات خوبی برای اجرای طرح های کوچک و زود بازده جهت استفاده بهینه از منابع آب انجام شد اما این اصل کافی نیست و باید توسعه یابد.

دکتر شاعری در ادامه با تشریح وضعیت آبی سالجاری خواستار صرفه جویی در مصرف آب از سوی کشاورزان شد و گفت: انتظار داریم کشاورزان با توجه به شرایط آبی سالجاری از انجام کشت دوم خودداری نمایند.

شایان  ذکر است مجموعه مخازن لپو شامل حدود 9 میلیون متر مکعب است که با بازسازی، لایروبی و احیاء آن ها امکان افزایش حجم به میزان حدود 12 میلیون متر مکعب را دارد.

 

منبع خبر: