چهارشنبه, 30 خرداد 1397

 

 

بهره برداری از طرح اضطراری آبرسانی به شهر های گروه الف مازندران با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

در ششمین روز از هفته دولت بهره برداری از طرح اضطراری آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با سرمایه گذاری 500 میلیارد ریال و به ظرفیت 400 لیتر بر ثانیه برای افق 1397 آغاز شد .  

در آئین بهره برداری این طرح آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با تشریح وضعیت تأمین آب شرب  استان گفت : در حال حاضر بالغ بر 90 درصد از آب شرب استان از آب زیر زمینی تأمین می شود  که برای تأمین آب شرب از طریق آب زیر زمینی با چالش و محدودیت های جدی  مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه با انجام مطالعات  جامع آب شرب استان ریل گذاری منابع تأمین از آب زیرزمینی به آب سطحی تغییر یافت تصریح کرد : در این طرح 9 مجتمع بزرگ  آبرسانی تعریف شده که با اجرای آنها آب شرب کلیه شهرها و 80 درصد از روستاهای مازندران تأمین می شود.

 یخکشی با اشاره به اختصاص ردیف اجرای برای طرح آبرسانی چالوس و نوشهر و بهشهر  ،  نکا ، گلوگاه  از اجرایی شدن  آنها در سالجاری خبر داد و گفت : تعداد مجتمع های اجرایی آبرسانی  استان از 3 طرح به 5 طرح رسید .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف از سد البرز را یکی از طرح های مهم اجرایی شرکت بر شمرد و افزود : این طرح هم اکنون بالغ بر 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که بهره برداری کامل آن مشکلات کمی و کیفی  آب شرب جمعیت 650 هزار نفری شهرهای بابل ، بابلسر ، فریدونکنار ، امیر کلا  ، کله بست ، مرزیکلا ، بهنمیر و 57 روستای مسیر خط انتقال بر طرف می شود.

رئیس هیأت مدیره آب منطقه ای مازندران با تشریح ویژگی های این طرح مهم از جمله اجرای 103 کیلومتر خط انتقال ، احداث  یک واحد تصفیه خانه آب آشامیدنی به ظرفیت 5 / 1 متر مکعب در ثانیه و احداث مخازن به ظرفیت 52000  متر مکعب ، برآورد اجرایی این طرح را بالغ بر 270 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت  تاکنون بالغ بر 175 میلیارد  تومان در این طرح سرمایه گذاری شده است .

در ادامه آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده و ابراز خرسندی از انجام مطالعات جامع آب شرب  بر تسریع در اجرای طرح های تأمین آب  به ویژه طرح های آبرسانی تأکید کرد .

معاون رئیس جمهور همچنین اجرای طرح های فاضلاب به موازات اجرای طرحهای آبرسانی در استان مازندران  را به لحاظ تراکم جمعیت و شرایط طبیعی استان  مهم بر شمرد و گفت : اینگونه طرح ها باید در اولویت برنامه های زیربنایی استان قرار بگیرد.

منبع خبر: